Serwis Informacjny Branży Turystycznej

Wyszukiwarka

» Dla turystów
» Szukam partnera
» Kupię
» Sprzedam
» Chcę wynająć
» Oddam w wynajem
» Dam pracę
» Dam staż
» Szkolenia
» Szukam pracy

Aktualności: wszystkie

Unia zmieni przepisy dot. akcyzy na alkohol

Unia Europejska zmieni sposób opodatkowania wyrobów alkoholowych..

Ambasadorzy państw członkowskich przy UE wyrazili dziś wstępnie zgodę - pod warunkiem jej potwierdzenia przez Radę UE - w sprawie zaktualizowanych przepisów o akcyzie na alkohol w Unii. Zmienione przepisy o strukturach akcyzy mają przede wszystkim poprawić otoczenie biznesowe i ograniczyć koszty ponoszone przez małych producentów alkoholu, a jednocześnie uwzględnić potrzebę ochrony zdrowia i skutecznego poboru podatków.

Wspólne unijne przepisy regulujące opodatkowanie alkoholu mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia nam wszystkim tych samych zasad działania. W ciągu ostatnich 30 lat produkcja i konsumpcja alkoholu uległy jednak znacznym zmianom. Nowelizujemy dziś nasze przepisy, by lepiej uwzględnić rozwój sytuacji w branży alkoholowej - powiedział Zdravko Marić, chorwacki wicepremier i minister finansów.

Nowe przepisy wprowadzają następujące zmiany:
  • z 2,8% do 3,5% podniesiony zostaje próg dla piw o małej zawartości alkoholu, które mogą korzystać ze stawek obniżonych. Zmiana ta ma nakłonić konsumentów do wybierania napojów alkoholowych o niskiej zawartości alkoholu zamiast mocniejszych napojów, przez co zmniejszy się spożycie alkoholu. Zachęca też browary do innowacyjności i tworzenia nowych produktów o niższej zawartości alkoholu
  • objęcie specjalnym systemem obniżonych stawek akcyzy nie tylko małych producentów piwa i alkoholu etylowego, lecz także producentów innych napojów fermentowanych np. cydru
  • wprowadzenie jednolitego systemu certyfikacji w UE dla potwierdzenia statusu niezależnego małego producenta, tak by status ten był uznawany we wszystkich państwach UE
  • wyjaśnienie warunków stosowania zwolnienia z przepisów o akcyzie w odniesieniu do spirytusu denaturowanego np. stosowanego w produktach do czyszczenia.

Nowe przepisy zostaną sfinalizowane przez prawników, a następnie formalnie przyjęte przez RadęKrajowe przepisy dokonujące transpozycji dyrektywy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Tagi:

Najnowsze:
Sfinks podliczył rok 2019
Jest zgoda na większą pomoc dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm
Rośnie zainteresowanie białymi winami
 
Starsze aktualności:
f

Zgłoś problem z tą stroną »


ryba maślana
Sfinks podliczył rok 2019
Jest zgoda na większą pomoc dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm
Rośnie zainteresowanie białymi winami

więcej »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij